Niespotykane święto sportu w Polsce. Czas na Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023
O tej imprezie mówiło się od dawna. Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska już za chwile przejmą palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o zmagania sportowe nad Wisłą. Do Polski przyjedzie kilka tysięcy atletów, którzy będą rywalizować w niemal trzydziestu konkurencjach. Impreza to nie tylko szansa do zaprezentowania się kibicom, ale także (w niektórych przypadkach) okazja do zdobycia kwalifikacji olimpijskich. Ponadto będzie to świetna promocja naszego kraju na arenie międzynarodowej bowiem transmisje z imprezy śledzić będą kibice z 50 krajów. Z pewnością nie zabraknie wielkich emocji i walki podobnej do tej z igrzysk olimpijskich.
Trzecie Igrzyska Europejskie w historii
Igrzyska europejskie to dość świeża impreza w kalendarzu sportowców. O planach jej powstania dyskutowano już blisko trzydzieści lat temu, jednak dopiero w poprzedniej dekadzie podjęto konkretne działania. Europejski Komitet Olimpijski w 2012 roku zatwierdził, a następnie przegłosował projekt stworzenia imprezy tego rodzaju. Pierwsza edycja zmagań miała miejsce osiem lat temu w Baku. Polacy przywieźli ze stolicy Azerbejdżanu 20 medali (2 złote, 8 srebrnych i 10 brązowych). Zawody były o tyle ciekawym punktem w kalendarzu sportowców z części dyscyplin, że dawały szansę na wywalczenie kwalifikacji olimpijskich do igrzysk w Rio de Janeiro. Podobnie będzie również na przełomie czerwca i lipca w Krakowie i Małopolsce.
Druga edycja miała miejsce w Mińsku w 2019 roku. Mowa tu jeszcze o czasach sprzed wojny w Ukrainie, gdy zarówno Białorusini, jak i Rosjanie mieli możliwość startu. W przypadku tegorocznych zmagań od dawna było wiadome, że przedstawiciele wspomnianych państw nie dostaną możliwości udziału. Ze zmagań w stolicy sąsiadującego z nami kraju, Biało-Czerwoni przywieźli 14 medali (3 złote, 1 srebrny i 10 brązowych). Szansa na poprawienie tego wyniku nadejdzie już za chwilę
Igrzyska całej Polski
Jeśli wierzyć powiedzeniu, że liczby nie kłamią, to pod wieloma względami Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce będą wyjątkowe. W dniach 21 czerwca – 2 lipca rywalizować nad Wisłą będzie aż 7000 tysięcy sportowców, którzy powalczą w 29 dyscyplinach i 258 konkurencjach. To rekord, bowiem ani zmagania w Azerbejdżanie, ani w Białorusi nie sprowadziły aż tylu atletów.
Choć oficjalnym gospodarzem imprezy jest Kraków, to stolica Małopolski nie będzie jedynym miastem goszczącym zawodników. Tak naprawdę Igrzyska Europejskie 2023 będą imprezą ogólnopolską. W Rzeszowie odbędzie się walka o medale w skokach do wody. W Tarnowie powalczą najlepsi przedstawiciele badmintona, piłki nożnej i ręcznej w plażowej odmianie, a także zawodnicy specjalizujący się we wspinaczce sportowej. Bielsko-Biała będzie dopingowała czołowych karateków, Chorzów lekkoatletów, a Wrocław strzelców. To tylko wybrane miasta spośród trzynastki, która ugości tysiące sportowców i widzów.
Nowości w świecie igrzysk
Choć igrzyska europejskie przypominają w wielu kwestiach turniej olimpijski, to w przeciwieństwie do słynnych zmagań czterolecia będziemy mogli obejrzeć tutaj dyscypliny mniej znane. Piłka ręczna plażowa jest absolutnym debiutantem, jeśli chodzi o konkurencje nawet w przypadku IE. Pojawi się także padel, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W Paryżu go nie zobaczymy, natomiast na rynku w Krakowie już tak. Frajdę znajdą również miłośnicy tańca, bowiem w Parku Strzeleckim w Nowym Sączu odbędą się zmagania w breakdance. A jeśli komuś mało sportów walki (choć i tak w IE 2023 będzie ich pod dostatkiem), to w myślenickiej arenie powalczą m.in. najlepsi przedstawiciele tajskiego boksu na naszym kontynencie.
Bez wątpienia ogromnym zainteresowaniem będą cieszyć się zmagania w Zakopanem. Średnia i Wielka Krokiew kojarzą nam się z zimowymi zmaganiami skoczków narciarskich w Pucharze Świata, jednak to właśnie na tych obiektachpo raz pierwszy w historii skoczkowie powalczą o medale wielkiej imprezy latem. Dotąd na igelicie rywalizowali przede wszystkim w zawodach z cyklu Letniego Grand Prix oraz w krajowych mistrzostwach. Teraz to się zmieni. W Zakopanem należy spodziewać się czołowych zagranicznych skoczków takich jak Manuel Fettner, Johann Andre Forfang, Daniel Andre Tande, Marius Lindvik czy Anze Lanisek.
Plejada polskich gwiazd sportów powalczy o medale
Sport na najwyższym poziomie to także gwiazdy. Tych nie zabraknie również w polskiej reprezentacji. W składzie Biało-Czerwonych znajdziemy nazwiska, które mówią wiele, nie tylko fanom sportowej rywalizacji. Po latach gry w tenisa, sił w padlu próbuje Jerzy Janowicz. Były 14. tenisista rankingu ATP powalczy w deblu razem z Marcinem Maszczykiem. Nie zabraknie również najlepszych polskich skoczków, medalistów ostatnich mistrzostw świata – Dawida Kubackiego i Piotra Żyły, a także Kamila Stocha czy Pawła Wąska. We wspinaczce możemy liczyć na liczne szanse medalowe. Największą z nich ma wspierana przez ORLEN Aleksandra Mirosław, która w ostatnich miesiącach śrubowała rekord świata.
Nie są jeszcze znane pełne składy we wszystkich dyscyplinach, bowiem wszystko zależy od poszczególnych związków sportowych. Biorąc pod uwagę fakt, że zawody lekkoatletyczne będą odbywać się na Stadionie Śląskim, „królowa sportu” również będzie bogato obsadzona najlepszymi reprezentantami Polski.
Wielkie show nie tylko podczas sportowych zmagań
Wzorem z igrzysk olimpijskich, także imprezie w Krakowie towarzyszyć będzie widowiskowa ceremonia otwarcia oraz zamknięcia. Na obu z nich pojawią się znane postacie ze świata muzyki. Organizatorzy przygotowali na początek występy Tribbsa i Roksany Węgiel, a także ukraińskiej grupy Kalush, która zwyciężyła w Eurowizji 2022. Nadal nieznany jest jeszcze mistrz ceremonii. Informacja pozostaje w tajemnicy wąskiego grona osób, które chce zaskoczyć widzów na trybunach Stadionu Miejskiego imienia Henryka Reymana, a także telewidzów.
Z kolei ceremonię zamknięcia uświetnią swoją obecnością między innymi Viki Gabor, Sara James oraz DJ Gromee. W obu przypadkach wydarzeniom będzie towarzyszyć bogata oprawa choreograficzna. Patronat honorowy nad Igrzyskami Europejskimi 2023 objął Prezydent RP, Andrzej Duda. Funkcję gospodarzy i partnerów instytucjonalnych pełni Europejski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Małopolska, Miasto Kraków oraz Województwo Śląskie. Sponsorem generalnym imprezy jest ORLEN.
Okazja do wspierania z bliska wielkich atletów
Na kibiców przed telewizorami czekać będzie wiele emocji. A co, jeśli ktoś chce zobaczyć zmagania z bliska? Nic nie stoi na przeszkodzie. Na część imprez – teqball, padel, kickboxing czy muay thai – wstęp będzie bezpłatny. Na inne ceny biletów zaczynają się już od 20 złotych. Szczególną atrakcją mogą być występy skoczków w Zakopanem. Wejściówki na Średnią i Wielką Krokiew będą tańsze od tych, które są dostępne podczas zimowych zmagań.
Niezależnie od dyscypliny, w Krakowie, Małopolsce, a także innych miastach Polski można spodziewać się wielkiego święta sportu. Biało-Czerwoni walczący przed własną publicznością są w stanie wznieść się na jeszcze wyższy poziom, dostarczając wszystkim wielu powodów do radości. Nam, kibicom pozostaje trzymać kciuki, aby podczas kilkunastu dni zmagań jak najczęściej słyszeć „Mazurka Dąbrowskiego”.
Igrzyska Europejskie 2023 w liczbach:
3 – to trzecia edycja Igrzysk Europejskich
13 – miast będzie gościło sportowców
14 – medali zdobyli reprezentanci Polski na pierwszych IE w Baku (dotychczasowy rekord)
29 – dyscyplin, w których zmierzą się atleci
48 – ekip zgłoszonych do IE 2023
258 – konkurencji, w których zmierzą się atleci
7000 – sportowców powalczy o medale
Lista dyscyplin oraz terminarz startów podczas Igrzysk Europejskich 2023:
– Ceremonia otwarcia (21.06)
– Ceremonia zamknięcia (02.07)
– badminton (26.06 – 2.07)
– breakdance (26.06 – 27.06)
– boks (22.06 – 2.07)
– boks tajski (25.06 – 27.06)
– judo (1.07)
– kajakarstwo (21.06 – 24.06)
– kajakarstwo górskie (29.06 – 2.07)
– karate (22.06 – 23.06)
– kickboxing (30.06 – 2.07)
– kolarstwo BMX (21.06 – 22.06)
– kolarstwo górskie (25.06)
– koszykówka 3x3 (21.06 – 24.06)
– lekkoatletyka (20.06 – 25.06)
– łucznictwo (23.06 – 29.06)
– padel (21.06 – 25.06)
– pięciobój nowoczesny (25.06 – 1.07)
– piłka nożna plażowa (27.06 – 1.07)
– piłka ręczna plażowa (20.06 – 22.06)
– pływanie synchroniczne (21.06 – 25.06)
– rugby 7 (25.06 – 27.06)
– skoki do wody (22.06 – 28.06)
– skoki narciarskie (27.06 – 1.07)
– strzelectwo (22.06. – 2.07)
– szermierka (25.06 – 30.06)
– taekwondo (23.06 – 26.06)
– teqball (28.06 – 1.07)
– tenis stołowy (23.06 – 1.07)
– triathlon (27.06 – 28.06, 1.07)
– wspinaczka (22.06 – 25.06)